Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Miejsce, w którym mieszkam" - projekt "Muzeum to ja!"

 
Projekt "Muzeum to ja!" polega na zamianie przestrzeni miasta w ekspozycję muzealną i „powrotu”, zebranego w muzeum dziedzictwa materialnego, do miejsca, z którego pochodzi. Celem jest odkrywanie i inspirowanie do dyskusji na temat związku zamieszkiwania danej przestrzeni z pamięcią kulturową mieszkańców miasta poindustrialnego. Autorką i koordynatorką projektu jest Gabriela Górska - kustosz w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Podwórkowe Muzeum Muzealnicy „wędrują” po podwórkach XIX - wiecznych kamienic i współczesnych osiedli wykorzystując kopie zbiorów (fotografie, dokumenty, karty meldunkowe, plany sytuacyjne budynków) dotyczących danej ulicy lub budynku do stworzenia podwórkowego muzeum. Osią projektu jest zastosowanie pudełka używanego do archiwizacji zbiorów, które pełni rolę "Archiwum Pamięci". Każda osoba może wrzucać tam swoje wspomnienia, zdjęcia lub pamiątki związane z danym miejscem. W ramach projektu odbyły się 4 spotkania: 1. Na placu Wolności ” Serce i dusza Miasteczka Czekay”; 2. Przy Domu Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli "Stworzony, by pomagać”; 3. Na terenie osiedla Tysiąclecia “Robotnicza dzielnica na Warszawskim Przedmieściu”; 4. Na terenie osiedla kolejarskiego Karsznice "Karsznice. Spacer pełen wspomnień" Film Edukacyjny: Dzięki zebranym materiałom powstał FILM EDUKACYJNY, którego narratorami oraz aktorami zostali mieszkańcy Zduńskiej Woli. Istotą filmu jest przedstawienie sposobu w jaki (w zależności od etapu budowy miasta) lokalna społeczność kształtowała przestrzeń według własnych potrzeb sakralnych, rozrywkowych, zawodowych. Jest to edukacyjna opowieść o przestrzeni budowanej przez wielokulturową, industrialną społeczność i jej wpływie na kolejne pokolenia na przestrzeni dwóch wieków. jego aktorami i narratorami zostali mieszkańcy Zduńskiej Woli i okolic. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz funduszy Miasta Zduńska Wola Film dostępny na licencji CC BY NC ND Autorka projektu i scenariusza filmu: Gabriela Górska Reżyseria i zdjęcia: Andrzej Paszkiewicz Konsultacja historyczna: Tomasz Polkowski Muzyka, oprawa graficzna i dźwiękowa: Piotr „Yogoorth” Jaraszkiewicz Czyta: Zbigniew Rudecki Realizacja: Piotr Piotrowski (dron), Marek Paszkiewicz, Piotr Chojnacki, Piotr Staniszewski Scenografia: Gabriela Górska Kostiumograf: Gabriela Górska, Krystyna Paszkiewicz Film dostępny na licencji CC BY NC ND

 


Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
 
Data pliku video: 2017-12-14, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zduńskowolski

  Powiat zduńskowolski - położony w województwie łódzkim, zajmuje powierzchnię 369 km² i liczy 67 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Zduńska Wola. Powiat zduńskowolski został stworzony w 1999 roku, dokładnie 1 stycznia. Gminy w powiecie to Zduńska Wola (gmina miejska), Szadek, Zapolice, Zduńska Wola (gmina wiejska).

  Powiat zaprasza w swoje granice wszystkich turystów lubiących piesze wędrówki i wycieczki rowerem. Łatwo tu trafić, dojedziemy droga krajową nr 14 Warszawa − Łódź − Wrocław oraz szlakami kolejowymi. Powiat zduńskowolski ma trzy oznakowane szlaki turystyczne o łącznej długości 100 km. „Wokół Zduńskiej Woli” oraz „Uroczyska i rezerwaty” są przeznaczone dla turystyki pieszej, a „W środku Polski − ziemia znana i nieznana” − to trasa rowerowa. W Zduńskiej Woli warto odwiedzić Muzeum Historii Miasta, Dom Urodzin Świętego Maksymiliana Kolbego oraz Skansen Lokomotyw.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola